menu
Jesteś tutaj: Home / Dla Mieszkańca / Aktualności

"Performance na plaży Helu"

Kuźnica wejście nr 33

W dniu dzisiejszym na plaż╔y w Kuźnicy przy wejściu 33 odbywa się panoramiczny happening morski "Performance na plaży Helu" z udziałem młodych artystów, który potrwa do 19 sierpnia. Wydarzenie związane jest z twórczością Tadeusza Kantora, który kilkakrotnie odwiedzał Kuźnicę. Od najsłynniejszego Happeningu Morskiego Tadeusza Kantora mija 51 lat.
Happening Helski zakończony zostanie specjalnym pokazem.
Inicjatorem wydarzenia jest:
Andrzej-Andzik Kowalczyk – ur. 1956 w Krakowie, aktor, reżyser, malarz, architekt. Absolwent Architektury Politechniki Krakowskiej (absolutorium 1982). W latach 1984-1998 uczestniczy we wszystkich działaniach Cricoteki. W latach 1985–1992 jako aktor Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora bierze udział w spektaklach Niech sczezną artyści, Wielopole, Wielopole (Barcelona), Nigdy tu już nie powrócę, Dziś są moje urodziny. Po śmierci Tadeusza Kantora kontynuuje działania artystyczne w akcji teatralnej Lekcja anatomii wg Tadeusza Kantora – debacie zrealizowanej z częścią zespołu Teatru Cricot 2 (1991). W 1994 uczestniczy w teatralnej akcji plenerowej w Skandynawii (zespół międzynarodowy).
Stale współpracuje z Teresą i Andrzejem Wełmińskimi – jako scenograf, reżyser, biorąc udział w spektaklach i warsztatach takich, jak: Manjacy (1993); Ameryka czyli nie oglądaj się za siebie (1995), Da liegt der Hund begraben – Germanias Halluzinationen (Theater Rampe, Stuttgart, 1997), De Dolende Ney (Amsterdam, 1999), Minęło, minęło i tak przeminą wszystkie historie (2007), Pages from the book of... (2013), Międzynarodowe Warsztaty - Teatrzyk Kwintofrona Wieczorowicza (Cricoteka 2013); Przeciw nicości albo 3 cm nad pustą głową (Edynburg 2014).
W roku 2004 otrzymał Nagrodę Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej na X Międzynarodowym Biennale Architektury w konkursie na projekt Muzeum Tadeusza Kantora (zespół Jacek Czech, Andrzej Kowalczyk, Jakub Kowalczyk). W 2009 w Woodruff oraz w 2012 w trakcie pobytu na wyspie Marco Island (USA) pracuje nad cyklem Obrazy animowane.
W roku 2015 podejmuje liczne działania artystyczne: performance plenerowy Wchodzimy w to w ciemno (Perfomedia, Cricoteka); wystawa indywidualna (galeria Miasto Sztuki, Kraków); performance w teatrze (Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków); prowadzenie warsztatów teatralnych w Olkuszu;
międzynarodowe warsztaty w cyklu Bardzo krótkie lekcje w Cricotece: Rozmowy przy ... poszukiwaniu dawnych całości, Et in Arcadia; udział w międzynarodowej wystawie „Awers Rewers”(Kraków).