menu
Jesteś tutaj: Home / Dla Mieszkańca / Aktualności

Wystawa „Senat RP wczoraj i dziś”

w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Jastarni

Szanowni Państwo,
Senator Sławomir Rybicki i Burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz serdecznie zapraszają do odwiedzenia wystawy pt. „Senat RP wczoraj i dziś” na małej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Jastarni - wejście od strony boiska.
Wystawa jest prezentowana bezpłatnie w dniach 13, 14, 17 i 18 października w godzinach 8.00 do 15.00
O wystawie:
Wystawa autorstwa prof. Jerzego Kochanowskiego została przygotowana przez Kancelarię Senatu i podróżuje pod opieką senatorów po Polsce.
Prezentuje podstawowe informacje o Senacie RP, ale także ciekawostki i mało znane fakty. Przybliża historię tej Izby od jej powstania do dnia dzisiejszego.
Zaprezentowano na niej kolejno: Senat staropolski, czasy rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego, wątpliwości co do istnienia Izby i jej uprawnień, wybory do Sejmu i Senatu, działalność parlamentarną i pozaparlamentarną senatorów a także różnorodność ówczesnego Senatu.
Przedstawia losy senatorów w czasie II wojny światowej wojny i w okresie powojennym, a także odrodzenie Izby w 1989 roku i jej działalność do dnia dzisiejszego.
Szczególnie wiele miejsca poświęcono Senatowi w okresie II RP, kiedy powrócono do przedrozbiorowej tradycji dwuizbowego parlamentu opierając się na konstytucji marcowej z 1921 roku.
100 lat temu, a dokładnie 28 listopada 1922 roku, polski Parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, czyli złożony z Sejmu i Senatu.
Tę właśnie rocznicę świętuje Senat RP w 2022 roku, której częścią jest podróżująca po Polsce pod opieką senatorów prezentowana Państwu wystawa.